دوره آموزش پاراگلایدر ارس کلاب

آموزش پاراگلایدر

صفحه نخست
دوره آموزش پاراگلایدر ارس کلاب

در دوره مقدماتی آموزش پاراگلایدر، توضیحات کامل در مورد این ورزش به فرد داده می شود. هنرجو با مفاهیم پرواز و چگونگی به پرواز در آمدن پاراگلایدر آشنا می شود. 
تمرین بر روی سطح صاف و شیبدار، دویدن سریع و آرام از شروع تا مرحله پرواز، شناخت شرایط آب و هوایی برای پرواز مناسب، پهن کردن و چک کردن قبل از اتصال کانوپی،  یادگیری چگونگی اتصال هارنس و کانوپی، کنترل رایزر ها و رفع ایرادات ممکن، پرواز مستقیم و یکنواخت از تپه کوتاه، فرود ایمنو آرام بر روی پا، جمع و بسته کردن و مراقبت از وسایل در این دوره به فرد داده می شود.
آموزش ها شامل تمرینات زمینی (Ground handling)، کلاس های تئوری، پرواز دونفره آموزشی، پرواز انفرادی از تپه کوتاه و همچنین پرواز سولویی از کوه بلند خواهد بود که مدت زمان آموزش در این مرحله بین 12 الی 15 جلسه می باشد.

سطوح آموزشی پاراگلایدر

آموزش پاراگلایدر شامل دوره های زیر می باشد:
​​​​​​​

  1. دوره مقدماتی (Beginner)
  2. دوره مستقل (Novice)
  3. دوره متوسطه (Intermediate)
  4. دوره پیشرفته (Advance)

۱. دوره مقدماتی آموزش پاراگلایدر (Beginner):

ثبت نام دوره

مهارت های که در دوره مستقل به افراد آموزش داده میشود شامل موارد زیر است:
هواشناسی، آموزش روش های مختلف تیک آف، آشنایی با انواع مختلف  لندینگ، آموزش الگو های فرود، آشنایی با قوانین ترافیک هوایی، آموزش فرود امن، تمرینات Ground handling  در سطوح بالاتر. انجام پرواز در سایت های مختلف جهت بالابردن تجربه و زیاد کردن ساعت پرواز
در انتهای این دوره هنرجو به این مهارت می رسد که بدون کمک مربی (در حضور مربی) به تنهایی یک پرواز را از تیک آف تا لندینگ مدیریت کند.

2. دوره مستقل (Novice) آموزش پاراگلایدر:

دوره دوره متوسطه، سومین گواهینامه ای است که خلبان پاراگلایدر می تواند آن را دریافت کند. در این دوره خلبان توانایی ارتفاع گرفتن را پیدا می کند. در این دوره خواص جو، روش های انتقال انرژی، پایداری و ناپایداری شرایط جوی، توده ها  و انواع آن، نیروی کریولیس در قسمت تئوری به افراد آموزش داده می شود. در قسمت عملی نیزاجرای صحیح انواع landing، نحوه استفاده از speed system ، اجرای صحیح انواع take off، پرواز در  سایت پروازی مختلف و تمرینات تخصصی تر به افراد آموزش داده می شود.
لازم به ذکر است مقدمه ورود به این دوره گذراندن دوره امنیت پرواز یا همان SIV است تا فرد با تکیه به مهارت هایی که آموخته به صورت امن بتواند در پرواز ترمال فلاینگ یا ریچ سورینگ از ساعت پرواز بیشتری بهره مند گردد.
در پایان این دوره فرد به این مهارت می رسد که در سایت های شناخته شده پروازی بدون نیاز به حضور مربی پرواز نمایید.

3. دوره متوسطه (Intermediate) پاراگلایدر

چتر پاراگلایدر

ادونس یا دوره پیشرفته دوره ای است تخصصی برای خلبان هایی که قصد دارند فرامنطقه پرواز نمایند. در این دوره تفسیر و توضیح اخبار هوایی ، محاسبه  ارتفاع ابر ، پایداری یا ناپایداری جوی، فضای پرواز کنترل شده، فضای پرواز کنترل نشده، مناطق قابل تیک آف. بررسی شرایط جوی تیک آف، ترافیک نظامی، بررسی نقشه  های هوایی و آشنایی مختصر با فاکتور های مناسب در طراحی بال به عنوان قسمت تئوری به فرد آموزش داده می شود. 
در پایان این دوره فرد به این مهارت می رسد که در کوه های مختلف با توجه به کسب مهارت هواشناسی، علمی و مهارتی به صورت انفرادی تیک آف کند و ساعت ها در آسمان پرواز نماید.

4. دوره پیشرفته (Advance ) پاراگلایدر

هر آنچه که باید درمورد دوره آموزش پاراگلایدر بدانید. اگر سوال خود را نیافتید با پشتیبان تماس بگیرید.

سوالات متداول

آشنایی با ورزش پاراگلایدر

پاراگلایدر یک ورزش هیجان‌انگیز در جهان است که، در اوایل دهه ۱۹۸۰ توسط علاقمندان به ورزش‌های هوایی کشف شد. این ورزش به افراد این امکان را می‌دهد که با استفاده از یک چتر نجات، از ارتفاعات پرواز کنند. یکی از ویژگی‌های برجسته پاراگلایدر این است که، نیازی به فرودگاه یا مسیر خاصی برای پرواز ندارد و به عنوان سریع‌ترین ورزش هوایی جهان شناخته می‌شود. این ورزش با وجود هیجان و زیبایی‌های خاصی که دارد، بسیار پر ریسک است. از این رو قبل از انجام آن می‌بایست، جهت یادگیری مفاهیم پایه و نکات مربوط به امنیت پرواز، در دوره آموزش پاراگلایدر در تهران شرکت نمود. در ایران، تعداد زیادی مربی تخصصی در حوزه پاراگلایدر وجود دارند که دوره‌های آموزشی این حرفه را ارائه می‌دهند و به عنوان پایوران حرفه‌ای در ارتفاعات پرواز می‌کنند. در این میان ارس کلاب یکی از تخصصی‌ترین مجموعه‌های ارائه دهنده دوره آموزش پاراگلایدر است که با بهره‌گیری از مربی متخصص خود، صفر تا صد یک پرواز ایمن با پاراگلایدر را به متقاضیان آموزش می‌دهد. شما پس از گذراندن دوره آموزش پاراگلایدر در تهران و کسب مهارت‌های لازم تحت نظر مربی متبحر این مجموعه، می‌توانید از انجمن هوانوردی ایران مجوزهای لازم را جهت پرواز دریافت کنید. 

برای شرکت در دوره آموزش پاراگلایدر در تهران، تجهیزاتی نیاز دارید که شامل موارد زیر می‌شوند:

بال یا چتر: این تجهیزات از موادی مانند ابریشم، نایلون و پلی‌استر تهیه می‌شوند. بال‌ها در طول پرواز پر از هوا می‌شوند و بسیار سبک هستند.

طناب‌های معلق: این طناب‌ها با اینکه قطر بسیار کمی دارند و باریک هستند اما، وزن بسیاری را تحمل می‌کنند.

ستون‌های حامل: این ستون‌ها وظیفه اتصال صندلی یا هارنس به طناب‌های تعلیق را دارند و وزن را با استفاده از طناب‌ها تحمل می‌کنند. آنها همچنین در برخاستن بال‌ها در هنگام پرواز نقش مهمی ایفا می‌کنند و محل قرار‌گیری ترمزها نیز می‌باشند.

هارنس یا صندلی: صندلی خلبان از پلاستیک ساخته شده و به بال‌ها متصل است. تنظیم این صندلی به طور کاملاً شخصی و با توجه به بدن خلبان و مسافران انجام می‌شود. بسیاری از هارنس‌ها از تجهیزات اضافی مانند کیسه‌هوا، محافظ پشت و چتر نجات بهره‌مند هستند.نحوه تنظیم صحیح وضعیت صندلی یکی از مواردی است که، در طی دوره آموزش پاراگلایدر مقدماتی به فرد آموزش داده می شود. 

چتر نجات خلبان: همراه داشتن این چتر نجات اضافی ضروری است و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که، چتر اصلی قابلیت پرواز را از دست داده باشد. خلبان به سرعت چتر نجات را فعال می‌کند و جمع‌آوری آن بر عهده‌ی خلبان است. طریقه استفاده از چتر نجات یکی از اصلی‌ترین مباحثی است که، در دوره آموزش پاراگلایدر شرق تهران به آن پرداخته می‌شود. 

کلاه ایمنی: سر کردن کلاه ایمنی به سبب جلوگیری از آسیب‌های ممکن به سر و صورت، برای خلبان و همراهان الزامی است.

رادیو بی‌سیم: این وسیله برای برقراری ارتباط با سایر خلبان‌ها در هوا و نیروهای مستقر در زمین کاربرد دارد.

بادسنج: برای سنجش شدت و دامنه ضربه‌ باد از بادسنج استفاده می‌شود که، به خلبان در انجام پرواز بهتر و ایمن کمک می‌کند.

لباس‌: لباس‌های مورد استفاده به هنگام شرکت در دوره آموزش پاراگلایدر در تهران، باید سبک و راحت باشند و مانع دویدن قبل از پرواز نشوند. بسته به شرایط آب و هوایی، می‌توانید لباس‌های مختلفی بپوشید.
​​​​​​​
عینک: استفاده از عینک آفتابی، برای محافظت از چشم‌ها در برابر آفتاب و باد ضروری است.

GPS: این دستگاه به شما اطلاعاتی مانند ارتفاع، سرعت، و موقعیت مکانی را ارائه می‌دهد و در مسیریابی بهتر به شما کمک خواهد کرد.

قطب‌نمای مغناطیسی: این وسیله به خلبان در مواقعی که جی‌پی‌اس الکترونیکی او درست کار نمی‌کند، کمک می‌کند تا اطلاعات درستی از موقعیت را به دست آورد.
​​​​​​​
واریومتر: اگر به پروازهای از راه دور علاقه دارید، استفاده از واریومتر مجهز به جریان هوای حرارتی، می‌تواند در این زمینه بسیار کارآمد باشد. این دستگاه به خلبان نشان می‌دهد که در وضعیت فعلی صعود یا فرود کرده و برخی از آنها قابلیت جی‌پی‌اس هم دارند. 

​​​​​​​

تجهیزات مورد نیاز جهت شرکت در دوره آموزش پاراگلایدر

اهمیت شرکت در دوره آموزش پاراگلایدر

برای آموختن پاراگلایدر، لازم است علاوه بر اشتیاق و عشقی که به این ورزش دارید، یک سری مراحل و تکنیک‌ها را در خلال دوره آموزش پاراگلایدر در تهران به صورت اصولی بیاموزید. باید به خاطر داشته باشید که پاراگلایدر از جمله ورزش‌های مخاطره‌آمیز محسوب می‌شود. از این رو اگر کسی بدون رعایت نکات ایمنی و آموزش‌های لازم تصمیم به پرواز بگیرد، ممکن است با مشکلات و حادثه مواجه شود. برای آنکه بتوانیم این کار را در نهایت امنیت انجام دهیم، باید درک خوبی از آیرودینامیک پرواز، شناخت آب و هوا، آشنایی با تجهیزات مورد نیاز و رعایت نکات ایمنی داشته باشیم. بنابراین، یادگیری آموزش‌های مرتبط را به عنوان اولین اولویت خود قرار دهید تا از وقوع حوادث جلوگیری کنید. 
کسب مهارت در مدیریت استرس و ترس می‌تواند، تجربه پرواز و یادگیری لذت‌بخش‌تری را برای شما رقم بزند. از این رو اگر تصمیم دارید به تنهایی پرواز کنید، باید در دوره آموزش پاراگلایدر تخصصی شرکت کنید تا بتوانید هر زمان که می‌خواهید به تنهایی پرواز کنید. شرکت در این دوره‌های آموزشی، یکی از سریع‌ترین و ایمن‌ترین راه‌ها برای یادگیری پرواز شناخته می‌شوند.

​​​​​​​

شیوه پرواز با پاراگلایدر 

ابتدا وضعیت آب و هوایی بررسی می‌شود، تا اطمینان حاصل شود که شرایط جهت پرواز مناسب است. سپس، مراحل ایمنی و دستورالعمل‌های لازم جهت انجام یک پرواز مطمئن، توسط مربی به فرد گوشزد می‌شود. بعد از تأیید ایمنی و آماده‌باش، باید چتر نجات را به سوی تپه‌ای که آماده پرواز از آن نقطه هستید، منتقل کنید. سپس به تدریج در شیب ملایمی دویده و از زمین جدا شوید تا پرواز شما آغاز شود. در طول پرواز نیز می‌توانید از مربی درخواست کنید، تا به شما نکات لازم را آموزش دهد. با افزایش دانش شما در این زمینه، کنترل بیشتری روی پاراگلایدر خواهید داشت. پس از سپری کردن زمان مشخصی در آسمان، باید با رعایت نکات ایمنی فرود بیایید. 
از آنجایی که پرواز با پاراگلایدر مستلزم داشتن تبحر کافی می‌باشد، بهتر است نکات آموزشی را از کسی که در ورزش تجربه دارد، یاد بگیرید. با شرکت در دوره آموزش پاراگلایدر در تهران در ارس کلاب، به راحتی می‌توانید به این ورزش هیجان‌انگیز ورود کنید و پس از گذراندن دوره پیشرفته ، شیرینی یک پرواز مستقل را تجربه کنید. شما می‌توانید جهت اطلاع از هزینه دوره آموزش پاراگلایدر و ثبت‌نام در دوره‌ها، به سایت این مجموعه مراجعه و با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید. 

​​​​​​​

پرواز با پاراگلایدر

دوره آموزش پاراگلایدر در تهران

پاراگلایدر تهران به عنوان مرکز اصلی پاراگلایدر در ایران شناخته می‌شود و دارای تجهیزات و امکانات مدرن‌تری نسبت به سایر شهر‌ها می‌باشد. حضور خلبانان با تجربه و حرفه‌ای باعث شده تا پاراگلایدر تهران دارای بیشترین تعداد مراجعات پروازی در سطح کشور باشد. سایت پروازی شهید عسگری بزرگترین مجموعه پروازی در تهران است که روزانه میزبان علاقمندان بسیاری می‌باشد. مجموعه ارس کلاب در سایت شهید عسگری آماده‌ است تا بهترین خدمات و مشاوره‌ها را به شما عزیزان ارائه دهد.
آموزش پاراگلایدر کرج و تهران در تمام دوره‌ها انجام می‌شود. معمولاً در شهرهای بزرگ تقاضا برای انجام ورزش‌های هوایی زیاد است و مربیان حرفه‌ای بسیاری این ورزش را ارائه می‌دهند. در تهران، این ورزش به صورت حرفه‌ای انجام می‌شود. تمام علاقه‌مندان به پرواز می‌توانند پس از گذراندن دوره آموزش پاراگلایدر در تهران، تجهیزات مورد نیاز را تهیه کرده و تمرینات خود را شروع کنند. پاراگلایدر در تهران به صورت تک نفره و دو نفره انجام می‌شود. در صورتی که به این پرواز تفریحی علاقه‌مندید، بهتر است ابتدا به صورت حرفه‌ای و با رویکرد اصولی آموزش ببینید. از هیچ دوره‌ای به سرعت عبور نکنید و تمام جزئیات و اصول را برای پرواز یاد بگیرید. هزینه آموزش پاراگلایدر بسته به سطح آموزش و ساعات دوره متغیر می‌باشد. 

​​​​​​​